O tabletkach antykoncepcyjnych

Do najbardziej skutecznych, a jednocześnie najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży zaliczane są tabletki antykoncepcyjne. Jeśli będzie pamiętać się o ich regularnych zażywaniu dają niemalże sto procent pewności, że niechciana ciąża się nie pojawi. Dzięki bardzo szerokiemu wyborowi tabletek antykoncepcyjnych każda kobieta może wybrać takie, które będą najlepiej tolerowane przez jej organizm.
Kiedy nie należy stosować tabletek antykoncepcyjnych?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest w wielu przypadkach zabronione. Nie mogę po nie sięgać kobiety, u których kiedykolwiek w przeszłości występował zakrzep w naczyniu krwionośnym zlokalizowanym w nodze, płucu lub innych narządach ciała. Nie powinny antykoncepcji hormonalnej stosować także te kobiety, które w przeszłości przeżyły zawał serca lub udar mózgu. Wykluczone jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych także wtedy, kiedy kobieta cierpi na choroby, które wiążą się z ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru. Chodzi o takie choroby jak dusznica bolesna.
Kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność stosując tabletki hormonalne?

Częstsze wizyty kontrolne u lekarza będą konieczne wtedy kiedy kobieta zażywająca tabletki antykoncepcyjne choruje na cukrzycę, padaczkę  lub depresję. Zaleca się częstsze kontrole u lekarza także wtedy, kiedy w rodzinie występował rak piersi. Także kobiety, które borykają się z chorobami pęcherzyka żółciowego lub wątroby powinny zdecydowanie częściej odwiedzać lekarza. Częstsze kontrole zalecane są także w przypadku choroby Leśniowskiego – Crohna.