Wszystko o bakteryjnym zapaleniu pochwy

Wiele kobiet doświadcza w swoim życiu infekcji, zwanej bakteryjnym zapaleniem pochwy. Przypadłość ta jest powodowana przez nadmierny rozwój bakterii bytujących w narządach rodnych kobiety. Bakteryjne zapalenie pochwy nie może być uznawane, w technicznym znaczeniu tego słowa, za chorobę weneryczną. Nie mniej jednak istnieje związek między występowaniem infekcji a liczbą partnerów seksualnych kobiety. Nie jest to groźne schorzenie, jednak brak leczenia wiąże się ze spadkiem odporności na inne choroby narządów rodnych.
Przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy

Głównym powodem jest nadmierne zwiększenie się populacji szkodliwych typów bakterii, które wchodzą w skład flory bakteryjnej. Zachwianie równowagi środowiska wewnętrznego prowadzi do infekcji. Zmiany w wydzielinie oraz występowanie nieprzyjemnego zapachu okolic intymnych może być objawem tej przypadłości. Stosowanie mydeł zapachowych i nadmierna higiena osobista może doprowadzić do zachwiania równowagi bakteryjnej.

Zbyt silne środki do prania bielizny, nieodpowiednie preparaty używane podczas kąpieli czy prysznica oraz dezodoranty mogą być przyczyną. Najbardziej podatne są kobiety często zmieniające partnerów seksualnych, utrzymujące kontakty homoseksualne oraz uzależnione od palenia papierosów. Podobna choroba nie występuje, jeśli chodzi o płeć przeciwną.
Objawy infekcji dróg rodnych

Łatwo jest przeoczyć ten problem, ze względu na brak bólu. Zmiany powinny jednak zostać szybko zauważone, ponieważ wydzielina pochwowa zaczyna pachnieć inaczej, może zmienić się także kolor. Podobne różnice mogą zostać odnotowane w przypadku krwi miesięcznej. Infekcja nie jest widoczna z zewnątrz – zakażenie obejmuje wewnętrzny narząd, jakim jest pochwa.
Ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych

Wyleczenie zakażenia nie jest rzeczą skomplikowaną, jednak konieczne jest rozpoczęcie leczenia możliwie jak najszybciej od chwili zauważenia pierwszych objawów. Brak reakcji z naszej strony może doprowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na inne choroby, w tym choroby przenoszone drogą płciową. Infekcja może wpłynąć na ciążę oraz stan kobiet, które niedawno zostały poddane zabiegowi chirurgicznemu.