Bardzo nieprzyjemne ataki

Astma

Astma inaczej jest nazywana dychawicą. Jest to choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się dusznościami, szalem czy świszczącym oddechem. Poza tym bardzo często występują w niej silne ataki, które właśnie polegają na niemożności zaprzestania kaszlania. Duszność nie pozwala złapać oddechu, czuje się ucisk w klatce piersiowej lub w gardle. Astma to choroba na która zapadają zarówno dzieci jak i dorośli. Jak się okazuje na rok 2011 przypadało 5,4% chorych dorosłych i 8,6% chorych dzieci. Dlatego też leki na astmę są dziś bardzo popularne i w związku z tym propaguje się unikanie czynników, które drażnią astmatyka.
Co to jest astma?

Astma to choroba przewlekła, zapalna. Atakuje drogi oddechowe. Jest przyczyną nieraz naprawdę poważnych i silnych duszności. Astma może mieć różne rodzaje. Może być płucna, oskrzelowa. W związku z tym każda posiada inny stopień zaawansowania. Chory reaguje na czynniki drażnią, irytujące. W kontakcie na przykład z dymem papierosowym, oparami chemicznymi drogi oddechowe zaczynają się zwężać. Czynniki irytujące zaogniają stan zapalny i zaczyna wydzielać się śluz ochronny. Ten zaś zatyka dodatkowo zwężone drogi oddechowe i w związku z tym atak jest jeszcze silniejszy, ponieważ chory nie może wykonać głębokiego wdechu, czuje ucisk w klatce piersiowej, kaszle, oddycha głośno, „świszcząco”.

Bardzo wiele osób rodzi się z tą przypadłością. Może być to spowodowane na przykład tym, że matka jest palaczką bądź przebywała w towarzystwie osób palących kiedy była w ciąży. Może być również i tak, że choroba została odziedziczona. Nieraz dzieci wyrastają z choroby, a innym razem okazuje się, że zaczynamy chorować jako dorośli. Może to być spowodowane zbyt sterylnym życiem, brakiem odporności, paleniem papierosów.

Czynniki powodujące ataki

Czynniki, które powodują ataki to zazwyczaj drażniące opary, substancje o silnych zapachach. Przykładowo możemy zawsze unikać palenia papierosów, nie przebywać w towarzystwie osób, które akurat palą, jednak nie da się wszystkiemu zapobiec. Rzecz w tym, że czynnikiem drażniącym może być dezodorant, zapach proszku do prania, silnie wyperfumowana pani, która właśnie minęła nas na deptaku. Jednym słowem wszystko co sztuczne, chemiczne i silnie pachnące. Jeśli czujemy jakiś zapach, oznacza to, że wdychamy te cząsteczki, które pochodzą od źródła zapachu. Cząstki te osadzają się na drogach oddechowych i drażnią. W efekcie pojawia się zaogniony stan zapalny, śluzówki się kurczą i zaczynają wydzielać śluz który jeszcze bardziej toruje drogi oddechowe. Nie dość, że odczuwamy silny ból, dodatkowo występuje atak kaszlu. W związku z tym zawsze posiadajmy przy sobie: w kieszeni, w plecaku, w torebce inhalator, który pozwoli nam nieco lżej przejść atak i uspokoić drogi oddechowe.

Leki na dychawicę

Choroba taka jak astma jest bardzo popularna. Dlatego też mamy dość duży wybór leków na tę przypadłość. Jedne są silniejsze, inne mniej, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wiele zależy też czy posiadamy astmę oskrzelową, płucną, bronchit itd. Leki na astmę to zazwyczaj inhalatory. Są one zazwyczaj podzielone na te, które mają załagodzić stan chorobowy oraz te, które używa się w razie ataku. Oczywiście w razie kryzysowej sytuacji można użyć obu na raz.

Jeśli atak jest naprawdę silny, bolesny, mamy wrażenie, że tracimy przytomność, lekarz może podać nam sterydy w zastrzyku, a potem ponawiać serię w tabletkach. Zdarza się przecież tak, że najzwyczajniej w świecie ludzie podczas ataku mamy wrażenie, że się udusimy. Wtedy potrzebna jest interwencja lekarska.